24 November 2023

Защо изчезват градските птички?

Градските паркове и градините в нашите градове и села се обитават от над 200 вида птици, естествено срещащи се в българската природа през различните сезони. Освен естетическата и сетивна наслада, която доставят, птиците, които живеят около нас, са сред най-точните индикатори за екологичното здраве на средата, която обитаваме.

Данните от страната и чужбина са доста тревожни. В някои европейски столици домашните врабчета са изчезнали напълно. През последните 10 години у нас домашното врабче намалява с 50%, обикновената чинка – с 44%, горската зидарка и косът – с 35%, а големият синигер – с 8%.

Оказва се, че врабчета липсват в много от европейските градове. Учените твърдят, че популацията им е намаляла с над 50 % през изминалите 10 години в България. Те са на мнение, че основната причина за тази печална статистика е замърсената околна среда. Това е валидно с пълна сила за големите градове. Според характеристиките на врабчетата, тяхната основна храна е от животински произход. Те търсят насекоми, дребни безгръбначни, както и семена. Трудно е за тях да намерят това в съвременната градска среда. Всичко е само цимент и метал. Дърветата и градинките бързо изчезват. Изчезват и техните обитатели – насекомите, безгръбначните. Врабчетата няма с какво да се хранят и също малко по малко изчезват. Според статистиката, лондончани не са виждали врабчета вече 25 години. Твърди се, че причината за изчезването им от британската столица е масовото въвеждане в експлоатация на автомобили с дизелово гориво в началото на 80-те години на миналия век. Същото може да се каже и за мегаполиса Париж. Там също от години не са виждали представители на врабчетата.

Определено, градската среда не е подходяща за живот за тези птички. Освен липсата на основната им храна – насекоми, семена, безгръбначни – врабчетата не мога да свикнат и с шума и пренаселеността на градовете.

Тези широко разпространени птици спомагат и за поддържането на екологичното равновесие. Те изяждат огромно количество насекоми – някои видове всеки ден поглъщат такова количество насекоми, което се равнява на собственото им тегло. В периода докато храни малките си, едно семейство синигери например може да изяде няколко стотин килограма насекоми!

Един от начините да подпомогнем гнезденето на хралупогнездещите насекомоядни видове, като мухоловки,синигери, зидарки, кълвачи и други, е поставянето на изкуствени гнездилки в парковете и градинките. Друг начин е поставянето на хранилки и подхранването на птиците, които остават да зимуват у нас. През студените зимни месеци за птиците е трудно да намират естествени храни като плодове, насекоми, семена, червеи и всяко допълнително подхранване може да им помогне. Може да поръчаш и от нашата Храна за диви птички.

Освен че имат съществена консервационна стойност, тези дейности могат да бъдат доста атрактивни за малки и големи хора с изявен интерес към опазването на природата. Можем да променим хода на събтията като поставим и поддържаме хранилка за птиците през зимата, по този начин ще възпитаваме и децата си в отговорно отношение към заобикалящата ни среда. 

 

ХРАНИЛКА В ПАРКА

  1. bg
  2. en

Разгледай къде вече има поставени Хранилки

Made in WebWave wesite builder.